فروش زمین"فروش آپارتمان

کادوس ماسوله رودخان
گردشگری -تاریخ و فرهنگ سرزمین تالش

ماسوله

--->

قلعه رودخان

--->

ییلاق فومن

--->

ماکلوان

--->

فومن

--->

ماسال

--->
روح انگیز میرزایی ، بانوی اول آواز تالشی 
روح انگیز میرزایی یکی طلایه داران زنان هنرمند تالش است که در حفظ فرهنگ وزبان وهنر مردم تالش وسرزمین گیلان با آوازهای روح بخش خود در وصف طبیعت ومرام مردان وزنان ودختران تالش با نوای نی در غم فراغ دلبند ،حقیقتا روح انگیز دلها در غم وشادی مردم پاکیزه خوی تالش بود وامروز اگرچه از مردم تالش وسرزمین مادری دور است ولی همچنان پرچم دارحفظ فرهنگ واصالت مردم کشورش وگیلان بویژه قوم تالش در خارج از کشور است وهم چنان دلش مالامال از عشق به میهن به ایران به مردم گیلان به ویژه تالشان است .او با ترانه های تالشی وگیلکی دوست داشتنی خود ، حلقه اتصالی بین تالش وگیلک بود.
روح انگیز میرزایی در ماسال ازیک خانواده ای تالش هنردوست چشم به سرزمینی گشود که مردمانش آوازه پاکی وهنر وتلاشند .اودر سال 1349 کار هنری اش را در رادیو و تلویزیون گیلان شروع کرد او اولین بانویی بود که به زبان تالشی در تلویزیون خوانده است. در ایران و بویژه در گیلان مشهور شد. زیبایی چهره و صدای خوش و نوآوری در ترانه های محلی از او چهره ای محبوب در گیلان ساخته بود و همین او را “نازنین دختر گیلان” کرد.تا زمانی که از ایران خارج شود 34 کار ثبت شده داشت. 
در سال 1354 پس از 5سال کار هنری درخشان با همسرش محمد جعفری برای ادامه تحصیل به گوتنبرگ سوئد رفت و همچنان در آن جا زندگی می کند. چهار فرزند دارند که همگی هنرمندند.
روح انگیز در دانشگاه گوتنبرگ زبان خواند و بعد مربی کودک شد و مهدکودکی باز کرد که بعدها در تمام سوئد از آن الگوبرداری شد. در حال حاضر معلم است و بخشی از تدریس او را ادبیات کودکان و نوجوانان تشکیل می دهد.و اولین کسی است که رسماً مقام تالش و چهار ترانه شناخته شده اش به زبان تالشی را (تارا تارا -شیشه قلیون -هلای هلای -شنگه یار ) رادر فرانسه ثبت ,به موسیقی ملی ایرانی پیوند زد
اولین رادیو در معرفی فرهنگ ایران وگیلان وتالش را با نام رادیو مهر با همسرش در سوئد راه اندازی کرد. از زمانی که ایرانی ها در سوئد بیشتر شدند، در رادیو و تلویزیون و در کنسرت هاوس سوئد برنامه اجرا می کرد.در سال 2005 اولین سی دی جدیدش را به نام “ولگه نار”(گل انار) و بعد “نازنین دختر گیلان” رادروصف رابطه ی دختر گیلان با طبیعت گیلان منتشر کرد که بازخوانی 12 آهنگ قدیمی اش است. 
او ایران را جان وخانه خود میداند چندین باربه ایران آمده ودر مراسم بزرگداشت زنده یاد عاشورپور ومعرفی کتاب پیشگامان گیلان در سخنرانی در حفظ زبان مادری میگوید :زبان فارسی زبان مشترک همه ماست که بچه هایمان آن را در مدرسه بخوبی فرا میگیرند ولی زیبایی اش این است که در خانه زبان های مادری خودمان را حفظ کنیم.
روح انگیز علاوه بر تالشی به ربان گیلکی وفارسی هم دهها ترانه دارد واز آوازهایش از شعرهای شیون فومنی ،شاملو،فریدون مشیری،فروغ ،مولانا وحافظ و خیام استفاده میکند 
روح انگیز هم اینک در کانادا و سوئد، آلمان، فرانسه و لهستان و..کنسرت دارد . در لهستان در جشنواره جهانی موسیقی جایزه بهترین اجرا به او اهدا شد.
روح انگیز برای میانسالان امروز تالش ها پراز خاطره است ، یاد آورسالهایی با شورجوانی وعشق وشادی است .اوگرچه امروز ازما دوراست اما یاد او وترانه هایش فراموش نشدنی است هنوز زنان تالش در مزارع وباغ های چای ترانه های روح انگیز رادرزمان کار زمزمه میکنند تا خستگی های کار را احساس ننمایند .امید آن را داریم که اوهمچنان بتواند به کارفرهنگی خود با نیروی فراوان ادامه دهد وبار دیگرصدای خود صدای تالش ، رادیوی تالش رادر قلب اروپا به صدادرآورد ودر آخر با زبان تالشی به روح انگیزمان میگوییم :
(هَزارَه سالون بِمونی ، درد و غمی مَوینی )


برچسب‌ها: نامداران تالش
[ شنبه ۲۶ فروردین۱۳۹۱ ] [ ] [ رمضان نیک نهاد ]
درباره وبلاگ

معرفی فرهنگ وتاریخ مردم تالش و سرزمین سرسبز شمال ایران (گیلان - تالش -فومن -ماکلوان ،ماسوله ،قلعه رودخان )
دبیر باز نشسته آموزش وپرورش
موضوعات وب
امکانات وب